Мабуть, жоден вид підлогових покриттів не відрізняється таким діапазоном технічних характеристик, різноманіттям фактур і калейдоскопом барв, як лінолеум. Ідеальне поєднання «ціна-якість», невибагливість в експлуатації і антистатичні властивості роблять цей вид підлогового покриття одним з найбільш використовуваних. З урахуванням властивостей лінолеуму і його зносостійкості, компонентів, що використовуються при його виготовленні, типу приміщення, для якого призначений лінолеум. Виділяють кілька видів і класів цього покриття.

   Класифікація лінолеуму за характером приміщень

   1. Побутовий лінолеум (клас 21-23). Побутовий, або як його називають, «домашній» лінолеум - частий гість житлових приміщень. Вимоги до зносостійкості цього виду підлогового покриття мінімальні: відрізняючись, досить складною структурою (основа, декоративний і захисний шар) з поліестерової або спіненою основою, побутовий лінолеум відмінно витримує експлуатацію в приміщеннях з невеликою інтенсивністю ходіння, а м'якість і різноманіття його візерунків дозволяють пожвавити будь-який інтер'єр. Більш високе навантаження призводить до швидкого утворення вм'ятин, - навіть в житлових квартирах рекомендується використання побутового лінолеуму, лише під меблями з широкими ніжками. Рухаючи шафи та інші важкі підлогові предмети інтер'єру, слід піднімати їх, щоб не пошкодити лінолеум. Товщина побутового лінолеуму коливається в межах 1,5-4 мм.

   2. Структура напівкомерційного лінолеуму (клас 31-34) схожа з побутовим, проте захисний шар збільшений до 0,7 мм, що робить його придатним в приміщеннях з середніми експлуатаційними навантаженнями (офіси, лікувальні установи, торговельні об'єкти).

   3. Найбільш міцним і зносостійким є комерційний лінолеум 41-43 класу. Міцний, що відрізняється великою товщиною, зносостійкий шар лінолеуму забезпечує тривалу експлуатацію без втрати первісного вигляду в громадських приміщеннях із значним навантаженням на покриття (готелі та мотелі, навчальні класи, торгові зали великих магазинів). Недоліком цього виду покриття є ціна лінолеуму, тому його практично не застосовують в якості "домашнього". Висока вартість комерційного лінолеуму цілком виправдана його довговічністю і стійкістю до щоденних великих навантажень.

   4. Конструкція лінолеуму спеціального призначення дозволяє зробити акцент на певних властивостях покриття, - таких, як здатність поглинати шуми, що як не можна більш підходить для використання його на сцені бальних, танцювальних і актових залів. Протиковзкі і антистатичні властивості лінолеуму спеціального призначення ідеально відповідають техніці безпеки таких приміщень.

   Гомогенний і гетерогенний лінолеум

   Серед різновидів комерційного лінолеуму виділяють гомогенний і гетерогенний лінолеум, які різні за складом і технології виробництва.

   Товщина полотнища гомогенного лінолеуму коливається від 1 до 3 мм; складовими компонентами його є тальк, вапняк і каолін. Як правило, в процесі виробництва на такий лінолеум наносять спеціальний поліуретановий захист, що перешкоджає виходу наповнювача назовні. Це створює деякі незручності при експлуатації: один раз в 3-6 місяці захисне покриття слід шліфувати.

   Багатошарова структура зі стікловолокнистою основою гетерогенного лінолеуму робить це підлогове покриття, по-справжньому, універсальним. Якщо гомогенний лінолеум, зазвичай, має однотонний малюнок, то поетапна обробка кожного шару гетерогенного лінолеуму дає можливість прикрасити поверхню покриття будь-яким, самим вигадливим малюнком. Спочатку лицьову сторону матеріалу просочують ПВХ-пастою, з повторним нанесенням ПВХ поверх першого шару; потім на поверхню лінолеуму наносять малюнок, який закріплюють за допомогою всьго того ж ПВХ, але тепер прозорого і більш міцного. Основа лінолеуму, виконана зі скловолокна, з виворітного боку зміцнюється підкладкою - тканинної, джутової або зі спіненого ПВХ. Такий лінолеум досить невибагливий: для його очищення досить звичайного вологого прибирання.

   Зворотний бік лінолеуму

   Універсальність лінолеуму в більшості випадків залежить від його «вивороту», або інакше кажучи, - основи. Так, у ванній кімнаті та кухні, - приміщеннях з високим рівнем забрудненості і вологості, - застосовують безосновний лінолеум, товщина якого коливається від 1,5 до 2 мм. Полотнище такого лінолеуму, як правило, має специфічний малюнок по всій довжині. Максимальний термін служби такого лінолеуму - 10 років. Більшою товщиною (2-3,5 мм) відрізняється лінолеум на спіненій основі, складна конструкція якого дозволяє продовжити термін служби підлогового покриття до 15 років і експлуатувати його в умовах підвищеного забруднення і вологості, - в санвузлі, коридорі і на кухні. Підсумкова товщина лінолеуму на теплій основі становить до 4 мм; 1,5 з яких - полімерний шар, нанесений на синтетичний або натуральний джут або повсть. Такий вид підлогового покриття відрізняється м'якістю і пружністю, однак більш застосовний в приміщеннях з невеликою вологістю. Один нюанс - з часом лінолеум дещо розширюється; укладаючи його, необхідно залишити невеликий зазор між ним і стіною. Найбільш універсальними є багатошарові покриття, зворотній бік яких виготовляється ​​зі скловолокна з нанесенням «підкладки», а лицьова - просякнута пастою ПВХ, з додатковим накладанням ще одного шару ПВХ. Нанесення малюнка здійснюється друкарським циліндром.

   Натуральний і синтетичний лінолеум

   Цікавий факт, але назва «лінолеум» походить від назв природної сировини, яка використовувалося в процесі виробництва цього підлогового покриття ще більше 150 років тому, в Англії. Lenum і oleum - льон і масло - або ж лляне масло, - основний компонент, з якого мінімум на 30% повинен складатися натуральний лінолеум. Переваги такого екологічного покриття очевидні: будучи найбільш антистатичним, важко займистим і зносостійким, натуральний лінолеум відрізняється величезною варіативністю забарвлень і здатністю протистояти розмноженню шкідливих мікроорганізмів. Однак з укладанням такого лінолеуму здатні впоратися лише професіонали. Висока ж вартість натурального покриття на сьогоднішній день не дає можливості використовувати його повсюдно.