Часто постає питання ремонту покриття з лінолеуму, його зняття з підлоги. Процес простий, однак потрібно дотримуватися певної послідовності, щоб все виконати правильно. Коли потрібно перестелити старий лінолеум, то його споконвічного потрібно зняти, для чого очищають його тильну сторону і поступово акуратно скачують в рулон, початковий діаметр якого повинен бути як мінімум 250 мм, в іншому випадку є великий ризик його зіпсувати, поламати, адже в процесі експлуатації він стає крихким і вже не таким еластичним, як це було спочатку. У випадках міцної проклейки лінолеуму потрібно використовувати спеціальний сталевий шпатель, за допомогою якого елементарно відривати клеїть без істотного пошкодження самого лінолеуму. Якщо і в цьому випадку лінолеум не піддається, то допускається, злегка, місця клею, змочити теплою водою, тоді він ще легше знімається.

   Після цього етапу, для настілки лінолеуму, поверхня добре просушується, зачищається, для того, щоб якісно можна було накласти знову лінолеум. Трапляються варіанти, коли доводиться в силу тих чи інших обставин, стелити лінолеум різної товщини. Тоді спочатку накладається товсті шматки, а вже потім більш тонкі, при цьому допускається під них підкладати однорідні шматки паперу, картону та іншої підходящої основи.

   Якщо окремі місця старого лінолеуму мають потертості, пошкоджені, одним словом, місця, то тут цілком допускається робити заплатки. Суть процесу досить простий. З відповідного ремонтного лінолеуму вирізається квадратний або прямокутний шматок, при тому, що він за своїми розмірами може бути трохи більше, ніж місце ремонту. Після цього вирізаний шматок лінолеуму накладається на ремонтується місце, потім обводиться гострим ножем або шилом так, щоб з'явився новий контур зношеного місця лінолеуму. Бажано виріз робити на 1 мм менше, ніж латочка, щоб вона щільно могла зайти в призначене для цього місце. Після цього добре зачищається і знежирюється основа лінолеуму, для того, щоб його змастити мастикою і встановити в вирізане місце, щільно при цьому притиснувши його. Ідеально якщо на деякий час, добу, зверху додатково поставити вантаж, щоб більш ретельно «придавити» ремонтується місце, тим самим якісно проклеїти шар.

   Є й інший спосіб вирізати латку, про який зараз і поговоримо. Ремонтується зношений лінолеум потрібно обрізати, зробити отвір квадратної або прямокутної форми, згідно пошкодження з припуском. Краї ділянки злегка піднімають, а під них підкладаємо підготовлений для цього виріз лінолеуму, який обов'язково повинен бути на 10% більше, ніж те місце, призначене для ремонту. Використовуючи лінійку, прирізають кромки лінолеуму. Підстава зачищається і готується під клей, з тильного боку рясно маже мастикою і проклеюється тонким шаром. Потім зверху можна покласти горизонтальну дощечку, плиту і хороший вантаж. Ніколи для кріплення заплатки не використовуйте цвяхи, оскільки так вони її зроблять максимально помітною і зіпсують зовнішній вигляд. Якщо вм'ятини досить дрібні, ледь помітні, такі як від каблуків або ніжок меблів, то можна скористатися спеціальною для цього шпаклівкою, для чого наведемо кілька рецептів її приготування.

   Перший варіант включає в себе 20 частин шматків каніфолі, яка повинна бути розмочена в 5 частинах спиртового розчину, а також 4 частинах касторки і фарби сухого типу потрібного кольору. Утворившийся розчин потрібно розмішувати до однорідності маси, після чого використовують за призначенням.

   Другий варіант може складатися тільки з 1 частини каніфолі, чотирьох частинах скипидару з загустителем, плюс суха нерозведена фарба потрібного кольору, під колір лінолеуму. Як і в першому варіанті розчин добре перемішують.

   Якщо правильно доглядати за підлогою з лінолеуму, то можна значно продовжити термін його служби, використання, і звичайно ж зберегти привабливий зовнішній вигляд. Бажано не пересувати по ньому волоком важкі предмети, стільці і особливо меблі, що обов'язково призведе до небажаних подряпин. Очищати і мити підлогу тільки водою, при цьому теплою. Допускається використовувати мило, так максимально дбайливо буде проходити процес прибирання. А ось сода, порошок і інші абразивні речовини сприятимуть передчасному пошкодженню і вигорянню верхнього шару. Якщо плями неможливо відтерти традиційним способом, допускається використовувати скипидар, порошок з крейди - розведений. Щоб видалити матовість з лінолеуму, можна натерти його мастикою, метод досить дієвий. Паркетні скипидарні мастики для натирання паркету вкрай не підходять для використання з лінолеумом, що потрібно обов'язково пам'ятати. Для того, щоб мастику забарвити в потрібний колір, до неї можна додавати до 0.1% фарби жиророзчинного типу. Чим більше фарби, тим менш якісна вийде мастика.

   Як же приготувати правильно мастику? А дуже просто. Ставиться металевий посуд на слабкий вогонь, в яку додають віск, парафін, шматочки каніфолі і віск. Послідовність компонентів повинна відбуватися від більш тугоплавкого до менш тугоплавкого матеріалу. Після цього розплавлену масу потрібно трохи остудити. Потім додатково вводять в неї скипидар, оліфу. Якщо немає скипидару, цілком можна скористатися бензином. Все змішується до однорідності. Потрібно обов'язково дотримуватися запобіжних заходів і гасити вогонь на плиті, або іншому джерелі відкритого вогню, коли додається бензин, оскільки утворення пари може бути миттєво викликати запалення, що дуже небезпечно. В результаті утворившуся мастику можна злити в герметичну посуд і використовувати в разі потреби.

   Якщо вирішили натерти лінолеум, то її попередньо потрібно добре вимити, просушити, протерти сухою губкою, ганчіркою. Потім можна наносити мастику, при цьому, обов'язково, дуже тонким шаром, для чого допускається застосовувати звичайну ганчірку або валик. Шар повинен бути тонким, в іншому випадку розтерти його по всій площині буде вкрай складно, а пил видалити практично неможливо. Після цього потрібно трохи почекати до повного висихання мастики, а потім насухо добре протерти губкою до моменту появи характерного блиску. Якщо самому перейматися мастиками не хочеться, цілком допустимо скористатися вже готовими складами в господарських магазинах, які більш ніж доступні.